[su_table]

  • Switch
  • Router
  • IP Telefon
  • Sanal Santral
[foogallery id=”1372″]

[/su_table]

VPN Nedir? Virtual Private Network Teknolojisi Hakkında

Açılımı Virtual Private Network olan VPN teknolojisi switch, router vs donanımlar vasıtasıyla internet üzerinden bağlanıp güvenli veri transferi gerçekleştirme ve internette özgürce gezinme imkanı sunmaktadır.

Türkçede Sanal Özel Ağ olarak çevrilen VPN ağları tünelleme protokolü kullanarak transferi gerçekleşen her data paketini şifrelediği için son derece güvenlidir. VPN ile veri transferi sırasında transferi gerçekleştirilecek data paketleri güvenli olmayan ve herkes tarafından kullanılan çalışma ağları üzerinden transfer edilmeden önce şifrelenmektedir. Ayrıca söz konusu transferin gerçekleştiği network ağları da ayrıca şifrelenmektedir.

3. şahısların özel ağlara bağlanmasını engellemek için PPTP (Noktadan Noktaya Tünel Protokolü) , L2TP (Katman İki Tünel Protokolü), IPSEC (Ağ Katmanı Güvenliği Protokolü) gibi güvenlik protokolleri kullanılmaktadır. Çok düşük bir ihtimal olmakla birlikte söz konusu transferi sağlanan data paketleri 3. şahıslar tarafından ele geçirilse bile şifrelendiği için içeriğin görüntülenmesi ve kullanılması mümkün değildir. VPN ile kurulan bağlantı hızını, bağlantının oluşturulduğu internet hattı (Fiber, Bakır, R/L) belirlemektedir. VPN için en ideal bağlantı Fiber Optik Hatlar üzerinden sağlanmaktadır.

VPN sağladığı bu yüksek güvenliğin yanı sıra özel ağlara nazaran -özel ağ satın almak yerine kiralama imkanı sunduğu için- çok daha düşük maliyetli olan VPN ağları özel çalışma ağına ihtiyacı olan tüm kurum ve kuruluşların öncelikli tercihidir.

VPN ağları kullanım alanlarına göre Access VPN, İntranet Tabanlı VPN ve Extranet (İnternet) Tabanlı VPN olmak üzre üç çeşit olup Access VPN gerçek kişiler tarafından bireysel kullanım amacıyla tercih edilirken İntranet ve Extranet Tabanlı VPN ağlar tüzel kişiler ( şirketler, üniversiteler gibi kurum ve kuruluşlar) tarafından tercih edilmektedir.

VPN’in kullanım alanları:
– Evden ofis bilgisayarına bağlanma, çalışabilme, proje ve dosyalara erişim.
– Kamu ve Özel sektörlerin şubeleri arasındaki iletişim ve denetimini sürdürebilmesi için yüksek güvenlik protokolü altında firmaya bağlanma.
– kısıtlama olmaksızın internet üzerinden tüm içeriğe ulaşabilme imkanı.